(22) 629 25 15
zs60@zs60.waw.pl
  • SZKOŁA PODSTAWOWA

LEKTURY KLASA I

Bardijewska Liliana: Zielony Wędrowiec
Brzechwa Jan: Wiersze dla dzieci
Chotomska Wanda: Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
Chotomska Wanda: Wars i Sawa
Janczarski Cz.: Jak Wojtek został strażakiem
Jaworczakowa M.: Jacek, Wacek i Pankracek
Kasdepke Grzegorz: Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci
Kownacka M.: Plastusiowy pamiętnik
Makuszyński Kornel: 120 przygód Koziołka Matołka
Onichimowska Anna: Piecyk, czapeczka i budyń
Porazińska Janina: O dwunastu miesiącach
Tuwim J.: Słoń Trąbalski

LEKTURY KLASA II

Andersen Hans Christian: Calineczka, Brzydkie kaczątko
Brzechwa Jan.: Wiersze dla dzieci
Duszyńska Julia: Cudaczek – Wyśmiewaczek (tylko klasa IIa)
Gellner Dorota: Zwariowane podwórko (tylko klasa IIa)
Grabowski Jan.: Puc, Bursztyn i goście
Graham Keneth: O czym szumią wierzby
Jaworczakowa Mira: Majka z Siwego Brzegu (tylko klasa IIa)
Knutsson Gosta: Przygody Filonka Bezogonka (tylko IIa)
Kownacka Maria: Kajtkowe przygody (tylko klasa IIa)
Lindgren Astrid: Dzieci z Bullerbyn
Lofting Hugh: Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Milne Alan Alexander: Kubuś Puchatek
Orłoń Marian: Piast Kołodziej
Papuzińska Joanna: Nasza mama czarodziejka
Perrault Charles: Czerwony Kapturek
Porazińska Janina: Szewczyk Dratewka
Strzałkowska Małgorzata: Rady nie od parady
Szelburg-Zarembina Ewa: Idzie niebo ciemną nocą
Tuwim Julian: Lokomotywa


LEKTURY KLASA III


Andersen H.Ch.: Księżniczka na ziarnku grochu. W: Baśnie
Dahl Roald: Matylda
Jansson Tove: Zima Muminków
Kern Ludwik Jerzy: Ferdynand Wspaniały
Lindgren Astrid: Dzieci z Bullerbyn
Markowska Wanda, Milska Anna: Kto jest najpotężniejszy na świecie. W: Baśnie z dalekich wysp i lądów
Olech Joanna: Pompon w rodzinie Fisiów
Wawiłow Danuta: Ja chcę mieć przyjaciela. W: Skakanka


LEKTURY KLASA IV


Brzechwa Jan: Akademia pana Kleksa
Collodi Carlo: Pinokio
Korczakowska Jadwiga: Spotkanie nad morzem – lektura uzupełniająca
Lewis C. S.: Opowieść z Narnii. Lew czarownica i stara szafa
Olech Joanna: Dynastia Miziołków
Porter Eleanor: Polyanna – lektura uzupełniająca
Sempe, Goscinny: Mikołajek
Szklarski Alfred: Tomek w krainie kangurów
Terakowska Dorota: Władca Lewawu


LEKTURY KLASA V


Burnett Francis Hodgson: Tajemniczy ogród
Lindgren Astrid: Bracia Lwie Serce
Monar Ferenc: Chłopcy z Placu Broni
Niziurski Edmund: Sposób na Alcybiadesa
Sienkiewicz Henryk: W pustyni i w puszczy
Twain Mark: Przygody Tomka Sawyera


LEKTURY KLASA VI


Defoe D.: Robinson Kruzoe – lektura uzupełniająca
Jurgielewiczowa Irena: Ten obcy
Lem Stanisław: Bajki robotów
Makuszyński Kornel: Szatan z siódmej klasy
Montgomery Lucy Maud: Ania z Zielonego Wzgórza
Tolkien Ronald Reuel: Hobbit czyli tam i z powrotem
Verne Jules: W 80 dni dookoła świata

  • GIMNAZJUM


LEKTURY KLASA I


Biblia  (opis stworzenie świata i człowieka z Księgi Rodzaju, przypowieść ewangeliczna np.: „Przypowieść o synu marnotrawnym”, hymn św. Pawła o miłości) (fragmenty z podręcznika)
Eco Umberto: „Imię Róży” – lektura dodatkowa
Homer: „Iliada”, „Odyseja” (fragmenty z podręcznika)
Kochanowski Jan – wybrane fraszki, „Treny” (V, VII, VIII)
Krasicki Ignacy- wybrane bajki (np.: „Ptaszki w klatce”, „Człowiek i zdrowie”).
Mitologia wybrane mity greckie (fragmenty z podręcznika)
Molier – „Skąpiec”
Piekarska Małgorzata:  „Klasa pani Czajki”
„ Pieśń o Rolandzie” (fragmenty z podręcznika)
Saint- Exupery Antoine: „Mały Książę”
Shakespeare William: „Romeo i Julia”
Sienkiewicz Henryk: „Krzyżacy”
Sofokles „Antygona” – lektura dodatkowa
Wybrana powieść fantasy (wybiera uczeń)


LEKTURY KLASA II


Fredro Aleksander: „Zemsta”
Martel Yann: „Życie Pi”
Mickiewicz Adam: „Dziady cz. II”, „Ballady”- („Lilje”, „Świtezianka”, „Świteź”, „Rybka”), „Reduta Ordona”, „Pan Tadeusz” – ( fragmenty z podręcznika) – lektura dodatkowa
Prus Bolesław – wybrana nowela np.: „Kamizelka”
Salinger Jerome: Buszujący w zbożu
J. Słowacki „Balladyna” (fragmenty z podręcznika)
S. Żeromski „Syzyfowe prace” (fragmenty z podręcznika)


LEKTURY KLASA III


Białoszewski Miron: „Pamiętnik z powstania warszawskiego”
Fink Ida – wybrane opowiadanie (np.; „Skrawek czasu)
Gałczyński Konstanty Ildefons - wybrane utwory  (np.: „Żarłoczna Ewa” kl.I, „Pieśni”)
Kamiński Aleksander: „Kamienie na szaniec”
Kapuściński Ryszard – wybrany utwór , np.: „Wojna footbolowa”  kl.II „Wrażenia z Kolonii” kl. III)
Lem Stanisław - wybrane opowiadanie (np.: „Kongres futurologiczny”)
Mrożek Sławomir - wybrane opowiadanie (np.: „Wesele w Atomicach”)
Tokarczuk Olga: Prawiek i inne czasy
Wybrany utwór detektywistyczny (np.: Arhur Conan Doyle „Przygody Sherlocka Holmesa”
Wybrana powieść współczesna z literatury polskiej (?)
K.Ildefons Gałczyński- wybrane utwory  (np.: „Żarłoczna Ewa” kl.I, „Pieśni”)


POEZJA


Herbert Zbigniew - „Nike która się waha”
Miłosz Czesław - „Który skrzywdziłeś”
Pawlikowska Jasnorzewska Maria -  „Miłość”
Kazimierz Wierzyński – wiersze (np.: „”Zielono mam w głowie”)
Szymborska Wisława– wiersze, wybrany na pamięć  (np.: „Wrażenia z teatru” kl.I, „Miniatura średniowiecza” kl. I)
Tuwim Julian -  „Mieszkańcy”
Twardowski Jan – wiersze, wybrany na pamięć  (np.: „Zdjęcie z krzyża” kl.I)
Wierzyński – ”Zielono mam w głowie”

Partnerzy