foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
LATO W MIEŚCIE zapisy od 18 kwietnia 2019 r.

                  

 

Proszę Państwa najwyższa pora zrobić wiosenne porządki. Z miłą chęcią Państwu w tym pomogę:). Już od trzech lat w naszej Szkole Podstawowej nr 48 trwa akcja, pt.: „Moje miasto bez elektrośmieci”. W bieżącym roku szkolnym dołączyli do nas uczniowie klas IV-VI, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem zbierają elektrośmieci.

ELEKTROŚMIECI (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki
i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

W szatni przy portiernii znajduje się zielone pudło, w którym można pozostawić sprzęt elektroniczny małogabarytowy. Mogą to być : żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała  np. suszarki, depilatory, golarki, zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi, zużyte świetlówki. Wszystko co w domu leży i się kurzy, a już straciło swoją gwarancję użyteczności:) 

Wszystkie zebrane elektrośmieci są transportowane do zakładów przetwarzania, gdzie są w sposób bezpieczny i zgodny z prawem demontowane i przekazane do recyklingu. Szkoła zyskuje kupony, które następnie zamieniane są na pomoce dydaktyczne. 

JAK CO ROKU, W TRAKCIE TRWANIA FESTYNU RODZINNEGO, BĘDZIE MOŻNA POZOSTAWIĆ SPRZĘT W WYZNACZONYM DO TEGO MIEJSCU. ( STOISKO ELEKTROŚMIECI). Planowany termin festynu to 26.05.2018r. Zachecam do bycia EKO:)

 

 

 

GODZINY OTWARCIA

Sekretariat: 7.00 - 15.00

Świetlica: 7.00 - 18.00

Zajęcia edukacyjne: 8.00 - 16.20

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 48

im. Adama Próchnika

ul. Stefanii Sempołowskiej 4

00- 574 Warszawa

 

WAŻNE TELEFONY

Sekretariat: 22 629 25 15

Świetlica: 22 621 60 18

Portiernia: 22 628 92 38