foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
LATO W MIEŚCIE zapisy od 18 kwietnia 2019 r.

                  

 

Dnia 10 kwietnia 2017 r. nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego z własnej inicjatywy umożliwili przedszkolakom uczestnictwo w nietypowych i efektownych zabawach.

W pracowni informatycznej mali goście samodzielnie „klikali” myszkami rozwiązywali łamigłówki, polegające na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Bohaterami łamigłówek były postacie znane im z różnych gier, zabaw i filmów.

W pracowni przyrodniczej uczniowie z klubu młodego przyrodnika pod opieką nauczycieli przygotowali pokazy doświadczeń i eksperymentów z przyrody z zakresu chemii i fizyki. Na początku doświadczenie z herbatą, kwasem i sodą zakończone niewielka eksplozją wprawiło dzieci w niemałe zdumienie. Potem były eksperymenty z olejem, lampka lawa, tęcza ze skittlesów. Następnie znikający styropian zadziwił małych gości. Doświadczenie z magnesami, każdy chciał ich dotknąć. Magiczny palec, przed którym uciekał pieprz, warstwowiec, świeczka, która wciągała wodę pod szklankę i atrament znikający w gorącej wodzie, wykrywany kwaskiem cytrynowym. Uczniowie przygotowali także ciecz nieniutonowską i slimea z kleju. Całość kończył wybuch wulkanu.

W pracowni chemiczno – fizycznej odbyły się pokazy doświadczeń z fizyki pt Zabawy z fizyką. Małym gościom zademonstrowano między innymi: na czym polega przepływ prądu elektrycznego, dlaczego samolot lata, jak unieść szklankę przy pomocy balona. Przedszkolaki mogły dotknąć niektórych pomocy i sami zbadać zjawisko.

W pracowni matematycznej wyjaśniono skąd pochodzi nazwa suchy lód, jaka jest różnica między zwykłym lodem, a suchym, co się dzieje, gdy potrzemy kostkę suchego lodu o metal. Następnie pokazano, jak ze szklanych naczyń wypełnionych kolorowymi cieczami unosi się efektowna mgiełka po wrzuceniu kostek suchego lodu,  co się stanie z pustym balonem nałożonym na butelkę, w której znajduje się suchy lód. Naszym gościom bardzo podobały się strzelające korki, czyli „mini wystrzałowe armatki”. Super widowiskiem była niesamowicie gęsta, mleczna mgła rozlewająca się po stole oraz „wielki bańkowy wulkan” – piana wprost kipiała z pojemnika na stół. - „echom” i „achom” nie było końca. Wychodzący z sali goście dostali kubek napoju z mgiełką.

Doświadczenia i pokazy niewątpliwie wzbogaciły wiedzę dzieci na temat otaczającego nas świata i zjawisk chemiczno-fizycznych.

 

GODZINY OTWARCIA

Sekretariat: 7.00 - 15.00

Świetlica: 7.00 - 18.00

Zajęcia edukacyjne: 8.00 - 16.20

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 48

im. Adama Próchnika

ul. Stefanii Sempołowskiej 4

00- 574 Warszawa

 

WAŻNE TELEFONY

Sekretariat: 22 629 25 15

Świetlica: 22 621 60 18

Portiernia: 22 628 92 38