foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

                  

 

30 stycznia 2020 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowania dokonała Królowa Książka, bohaterka przedstawienia teatralnego pod tytułem „Królewna się nudzi”, przygotowanego przez uczniów klasy 6c. Pierwszaki otrzymały karty biblioteczne i wzięły udział w lekcji poświęconej zasadom korzystania z biblioteki szkolnej. Dzieci zwiedziły wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się jak szanować książki i wypożyczyły swoją pierwszą książkę. 

5 marca 2019 r. klasa I c wzięła udział w spotkaniu z twórczyniami książki „Co za ptak robi tak?” Marią Szajer - pisarką i Katarzyną Minarowicz – ilustratorką.  Dzieci rozpoznawały występujące w wierszu Juliana Tuwima „Ptasie radio” ptaki po wyglądzie i po wydawanych odgłosach. Bardzo ciekawa była animacja zaprezentowana przez Katarzynę Minarowicz, ukazująca sposób powstawania ilustracji książkowej. Uczniowie zostali zaproszeni przez  bibliotekarzy z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie.

6 marca naszą bibliotekę szkolną odwiedziła zaprzyjaźniona z nami pisarka Mariola Pryzwan. Spotkała się z uczniami klasy Ia, którzy wysłuchali opowieści gościa o życiu Marii Kownackiej, autorki „Plastusiowego pamiętnika”. Dzieciom podobało się spotkanie. Z uwagą słuchały ciekawostek z życia Marii Kownackiej. Na koniec lekcji pochwaliły się swoimi plastelinowymi ludzikami.

28 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się etap powiatowy 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Rywalizowało po 14 zespołów z powiatu warszawskiego i po trzy drużyny z powiatu wołomińskiego. Obowiązywała znajomość książek „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek dla klas I-IV oraz „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego dla klas V-VIII. Każda drużyna otrzymała jeden test, a pytania z treści książek były bardzo szczegółowe. Uczestnicy zostali obdarowani przez sponsorów książkami i pamiątkowymi dyplomami. Konkurs przebiegał bez zakłóceń. 

Czytaj więcej: 4. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości nasza biblioteka zaangażowała się w akcję „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. „Mirabelka” to książka autorstwa Cezarego Harasimowicza, który z perspektywy rosnącej  na warszawskim Muranowie śliwy mirabelki opowiada historię mieszkających tam ludzi. W pięciu spotkaniach bibliotecznych wzięli udział uczniowie klasy 3b szkoły podstawowej. 

Czytaj więcej: Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy

4.12. 2018 r. uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach literackich dotyczących serii książek Agnieszki Stelmaszyk „Kroniki Archeo”. Wielu naszych czytelników znało tę serię. Mieli oni okazję uzupełnić swoją wiedzę o kulisy powstawania poszczególnych książek, a także zakupienia brakujących tomów. Dla uczniów, którzy po raz pierwszy usłyszeli o „Kronikach Archeo” była to zachęta do sięgnięcia po lekturę, a wypożyczenia serii, z księgozbioru biblioteki, wyraźnie wzrosły. 

W naszej szkole, w klasach pierwszych realizowany jest międzynarodowy projekt „Nasza Mała Biblioteka”. Zajęcia odbywają się w następujących terminach:
Klasa 1a – poniedziałki – 1h lekcyjna
Klasa 1b – wtorki – 3h lekcyjna
Klasa 1c – czwartki – 3h lekcyjna.

Czytaj więcej: Nasza Mała Biblioteka

31 października 2018 roku naszą szkołę odwiedziła pisarka Mariola Pryzwan, autorka wielu książek biograficznych, znawczyni ciekawych faktów z życia ważnych dla nas ludzi kultury i sztuki. W klasie IIa przeprowadziła spotkanie wokół własnej książki „Plastusiowa mama” życiu i książkach Marii Kownackiej, twórczyni uwielbianego przez dzieci Plastusia, a w klasie Vc lekcję o życiu Juliana Tuwima. Uczniowie czytali wiersze poety, wyszukiwali w książkach odpowiedzi na pytania, które były potem okazją do rozwinięcia poszczególnych wątków z jego życia. W przeddzień „Wszystkich Świętych” była to okazja do wspominania tych, którzy odeszli.

 

GODZINY OTWARCIA

Sekretariat: 7.00 - 15.00

Świetlica: 7.00 - 18.00

Zajęcia edukacyjne: 8.00 - 16.20

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 48

im. Adama Próchnika

ul. Stefanii Sempołowskiej 4

00- 574 Warszawa

 

WAŻNE TELEFONY

Sekretariat: 22 629 25 15

Świetlica: 22 621 60 18

Portiernia: 22 628 92 38